R-32: ново поколение хладилен агент за климатици и термопомпи
R-32: ново поколение хладилен агент за климатици и термопомпи.
Регламент № 517/2014 на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз предполага, че до 2030 г. потреблението на флуорирани парникови емисии в Европа ще се понижи с 79% от средното ниво за 2009-2012 г. (по отношение на еквивалента на CO). И въпреки че хидрофлуорвъглеродите R410A, R134A и R407C няма да бъдат напълно забранени през следващите 13 години, тяхното използване ще бъде значително ограничено. Очевидно е, че климатичната индустрия чака големи промени: хладилните агенти, които са изтеглени от циркулацията, се нуждаят от алтернативи.
Към днешна дата няколко хладилни агента отговарят на изискванията на новите регламенти, включително R32, някои хидрофлуорвъглеводороди (HFCs), хидрофлуоролефини (GFO), СО2 и въглеводороди, включително пропан (R290) и бутан (R600). Провеждат се активни изследвания и разработки на други алтернативни хладилни агенти.
R32 в климатичното оборудване се използва дълго време: половината от него е обикновен хладилен агент R410A. В същото време R32 има 3 пъти по-малко потенциал за глобално затопляне (GWP) от R410A – 675 спрямо 2088 и по-висока енергийна ефективност. Компонентите на оборудването R32 са по-компактни от R410A, което изисква по-малко хладилен агент за зареждане с гориво. Според класификацията ASHRAE, R32 принадлежи към категорията A2L, която включва изключително ниско токсични, трудно запалими вещества.
Потенциалът за глобално затопляне се изчислява, като се отчита пълният жизнен цикъл на оборудването. Това означава, че енергията, използвана през целия живот на климатика или термопомпата, се прехвърля към коефициента на коефициента на косвено – непряка емисия, след което директната емисия на хладилния агент, дължаща се на изтичане, се добавя по различни причини. Този метод осигурява по-точна оценка на действителното въздействие на оборудването върху климата.
Не е правилно да се оценява GWP на хладилния агент, тъй като оборудването, използващо хладилен агент със среден GWP, може евентуално да има по-малко въздействие върху глобалното затопляне, отколкото когато GWP на хладилния агент е по-нисък.
Оборудването трябва да бъде енергийно ефективно и производството трябва да съответства на принципа „произвежда повече от по-малко материал“. За хладилни агенти в този контекст възможността за повторно използване е действителна, за обработка на оборудването от материалите, от които е произведено.
Но ключовият фактор при избора на хладилен агент е енергийната ефективност на системата, която работи върху него. Неефективната система ще кодира „косвено“ допълнителни емисии на въглероден двуокис – чрез изгаряне на изкопаеми горива в процеса на производство на електроенергия, необходима за нейното функциониране.
При оценката на енергийната ефективност трябва да се вземат предвид не само „сезонната ефективност“, но и ефективността при върховите натоварвания. Първият показател е важен за спазването на целите на различните европейски директиви (Екодизайн, Директива за енергийната ефективност, EPBD, Директивата за възобновяемите енергийни източници) и ефективността при върховите натоварвания ще позволи да се направи без да се използва резервният капацитет на електроцентралите.
Тъй като R32 се отнася за запалими (леко запалими) вещества, при инсталирането на оборудването, трябва да се обърне специално внимание на организацията на вентилацията в помещението. По принцип вентилацията е необходима при работа с традиционните хладилни агенти, но в случай на R32, нейното отсъствие може да доведе до по-неприятни последици.
Ако R32 се изпусне напълно от системата в стаята, включването на компресора или задействането на прекъсвача най-вероятно няма да доведе до пожар или експлозия. Малкият пламък, който се получава по време на процеса на запояване, се обяснява с изгарянето на маслото, а не с газа. Тестовете показват, че R32 се държи по същия начин като R410A.
Имаше опасения, че флуороводорода може да бъде освободен по време на изгарянето на R32. Когато е изложен на високи температури, например при ацетиленово-кислородно рязане, R32 се разлага в въглероден окис, въглероден диоксид и флуороводород. Последното вещество, когато се комбинира с вода, образува силно токсична флуороводородна киселина. Всички хладилни агенти обаче се държат под влиянието на високи температури, включително тези, които се използват в момента. Този риск не може да бъде пренебрегнат и следователно, независимо от вида използван хладилен агент, е необходимо да се спазват всички установени правила.
Изследванията, проведени от Daikin и Токийския университет за наука в Suva, показват, че дори ако възникне възпламеняване R32, при концентрации над 320 грама на кубичен метър, няма да има опасност от експлозия и вероятността от разпространение на огъня е изключително ниска.
Първите битови климатизатори Daikin на R32 бяха въведени в Япония през 2012 г., за една година повече от 2 милиона системи бяха продадени. Към днешна дата общото производство на климатици Daikin на R32 е надхвърлило 10 милиона единици. Оборудването на новия хладилен агент е търсено и се доставя до 43 страни по света.
В Европа разделената система Daikin на R32, чиято производителност е по-малка от 7 киловата, се появи за първи път в началото на 2013 г. Системите на R410A ще са на разположение от известно време, потребителите са гарантирани тяхната поддръжка и обслужване.
През май 2017 г. Daikin въведе модела на климатиците Sky Air A-series до R32 и през лятото започна да ги продава. В серията има три модела външни тела: Alpha, Advance и Active.
Освен това Daikin актуализира вътрешните модули на Sky Air, така че да могат да работят както върху хладилния агент R-410A, така и върху хладилния агент R-32. Както при другите сплит системи, компанията гарантира на потребителите, че в рамките на 10-15 години оборудването на R410A ще получи техническа поддръжка и следпродажбено обслужване.
Daikin възнамерява да прехвърли на нови хладилни агенти и системи за VRV, но тук ситуацията не е напълно ясна, тъй като няма информация за забраната на R410A за системи от този тип след 2030 г. Освен това, купувачите трябва да са сигурни, че системата, инсталирана в рамките на 5-10 следващи години, ще бъде гарантирана, че ще работи най-малко 15 години. Важно е също да се помни, че енергийната ефективност на съществуващите VRV системи вече отговаря на необходимите изисквания.
В заключение, трябва да се отбележи още веднъж значението на съзнателния избор на климатични съоръжения през следващите 10-15 години. Във връзка с изтеглянето на хладилни агенти от циркулацията, крайните потребители, инсталаторите, дизайнерите и продавачите трябва да са наясно с всички ограничения и промени, за да знаят точно колко ще продължи това оборудване.
Daikin, след като е поставил своя дял на R32 като екологично чиста нова генерация хладилен агент, ще положи всички усилия да информира и образова всички участници в подбора, инсталирането и поддръжката на климатичните технологии.
Статията е подготвена от Daikin Europe NV